Храм святого Миколая – пам’ятка архітектури

Храм святого Миколая

Ошатна дерев`яна Миколаївська церква та дзвіниця, знаходиться на північ від центру містечка Кам’янка-Бузька. Святиню, згідно різьбленого кириличного напису на південних дверях, збудовано у 1667 році за старости камінецького Ієроніма Радзійовського. До 1789 року церква св.Миколи була окремою парафією, яку в цьому році приєднали до церкви Різдва Пр.Богородиці.

Під час воєнних дій 1915 р. Миколаївська церква була трохи пошкоджена і в тому ж році відремонтована військовими інженерами.

Перше слов’янське паперове Євангеліє написане 1411 року в місті Кам’янка -Струмилова Тимофієм Павловичем, за однією з гіпотез, було знайдене в Миколаївській церкві. В даний час зберігається у відділі рукописів національної бібліотеки ім. В. Вернадського у м. Києві.

Цікаво, що церква стоїть на 50 см. нижче рівня землі. Будівля – тризрубна, трибанева, зведена з соснового дерева на дубових підвалинах. У плані складається з квадратного центрального та прилеглих до нього гранчастих п’ятистінних зрубів вівтаря й бабинця. До вівтаря обабіч прилягають невеличкі закристії. Усі три об’єми накриті банями на восьмериках з домінантною центральною. Бані увінчані ліхтарями: центральна – глухим, бічні – наскрізними. Церкву оперезує опасання на стовпах. До неї ведуть два входи – з заходу і з півдня. Стіни до опасання відкриті, вище – вкриті ґонтом.

В інтер’єрі всі три об’єми мають відкритий до основи ліхтаря висотний простір. Біля західної стіни нави влаштовано хори. Стіни у всіх трьох частинах вкриті малюваннями 1905 р. (художник – Й.Сидорович). Іконостас був п’ятиярусним, різьбленим і позолоченим, датувався XVII ст. Намісні ікони датовані 1618 р. за написом на звороті ікони Христа.

Будівля - тризрубна, трибанева, зведена з соснового дерева на дубових підвалинах.

Будівля – тризрубна, трибанева, зведена з соснового дерева на дубових підвалинах.

Дзвіниця розташована по західній осі церкви. Дерев`яна, каркасної конструкції триярусна дзвіниця розміром 5,0 х 4,5 м. зведена з дубових брусів і накрита шатром. За різьбленим написом на надпоріжнику дверей її датують 1762 роком. Очевидно, ця дата відноситься до ремонту, чи реконструкції, яка відбувалась, згідно напису, за війта старшого Стефана Сидоровича. У 1880 році дзвінницю реставрував майстер Андрій Горонцій. Він же до церкви з північної сторони вівтаря в цьому році добудував захристію.

За час свого існування декілька разів церква оновлювалася і реставрувалася. Перша реставрація відбулася у 1759 році. 1867 року церкву важили, тобто під підвалини підвели кам`яний фундамент. До 1939 р. її патроном був місцевий землевласник Тадей Раковський. До 1954 р. час від часу у церкві проводилися богослужіння. У 1961 р. святиню закрили. Храм реставрований у 1962 р. (арх. І. Старосольський) і в 1971 р. (арх. Л. Дмитрович).

Дерев`яна, каркасної конструкції триярусна дзвіниця розміром 5,0 х 4,5 м. зведена з дубових брусів і накрита шатром.

Дерев`яна, каркасної конструкції триярусна дзвіниця розміром 5,0 х 4,5 м. зведена з дубових брусів і накрита шатром.

Обидва об’єкти є цінними пам’ятками народної дерев’яної архітектури.

Грамотою правлячого Архиєрея Сокальсько-Жовківської Єпархії Єпископом Кир Михаїлом Колтуном, 16 вересня 2008 р. Б. адміністратором храму Св. Миколая м. Кам’янка-Бузька Львівської області було призначено о. Юрія Мовчана. Таким чином після довгих років двері цього святого храму стали відчинені для усіх мешканців Кам’янецької землі. За цей короткий період часу згуртувалась громада і заснувала церковне братство, хор, недільну школу для дітей. Завдяки жертвенності людей були придбані багато речей для церковного вжитку.

Та найбільшим надбанням є духовність громади і розвиток, у якому допомогли отці, які проводили реколекції, семінари. У часі великого посту проводилась хресна дорога, в якій взяли участь семінаристи та монахи монастиря Апостола Андрія Первозванного, які навчали людей Божого слова. Відбувалися прощі до Зарваниці та Крехова. У храмовий празник 19 грудня 2009 р. з душпастирською візитацією побував у цьому храмі Владика Михаїл Колтун та відслужив Архиєрейську Святу Літургію.

Переглянути більше світлин, Ви можете у нашій фотогалереї.

Поділитись дописом:


Також радимо переглянути:


Відгуки:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *