Костел Успіння Богородиці

Костел Успіння Богородиці

Мало яке провінційне містечко України може похвалитись такою ефектною спорудою, як костел Успіння Богородиці у Кам’янці-Бузькій (хоча коли споруду будували це місто називалось Кам’янкою-Струмиловою). Неоготичний храм захоплює з першого погляду своєю величністю і розмірами. Його височезну вежу зараз видно звідусіль, але ще на початку 80-х років ХХ століття костел перебував у жахливому стані й виконував функцію складу паливо-мастильних матеріалів.

Ще у 1901 році архітектор Теодор Таловський розробив проект парафіяльного костелу для Кам’янки-Струмилової. Але його будівництво розпочали лише у 1910 році (щоб звільнити місце для нової споруди, довелося розібрати старий костьол).

У 1911 році було освячено наріжний камінь споруди, але майбутнє її будівництво перервала І Світова війна. Під час війни недобудований костел частково зруйнували, тому по її закінченні довелося провести дуже багато будівельних робіт, щоб довести споруду хоча би до довоєнного стану. Освятили костел у 1929 році. Отже будівництво костелу Успіння Богородиці тривало майже двадцять років.

Як культова споруда костел функціонував 15 років (1929 – 1944). У 1944 році радянська влада закрила храм. Його спочатку зробили зерносховищем, потім – складом, в якому зберігали багато всякої всячини: і меблі, і книги, і паливо-мастильні матеріали.

У 1969 році пожежа знищила частину вежі костьолу, а в подальші роки споруда продовжувала помалу руйнуватись. Коли у 1989 році костел передали католицькій громаді Кам’янка-Бузької – споруда була вже на третину зруйнованою. Реставрували святиню на кошти римо-католицької церкви та інвесторів-меценатів із Польщі.

В 1996 році костьол став Санктуарієм Умираючого Господа Ісуса з Милятина, а у 1997 році до храму перенесли копію ікони Ісуса Милятинського. Цей образ привезли в Україну з Риму ще у XVII столітті. До ІІ Світової війни він зберігався у Новомилятинському Кармелітському монастирі, а потім у Стрептові (село Кам’янко-Бузького району).

Костел Успіння Богородиці існує неповні сто років, але навіть за цей відносно короткий період він встиг пережити дуже багато негараздів, які продовжують переслідувати святиню і в ХХІ столітті. Так у січні 2005 року невідомі зловмисники, вибивши бічні двері, вкрали храмову скарбницю, відкрили дарозберігальницю й розсипали все, що зберігалось у ній, на дорозі і тротуарі перед храмом.

Кам’янка-Бузький костел Успіння Богородиці, на жаль, не внесено у реєстр пам’яток архітектури загальнодержавного значення. Тому держава зовсім не опікується спорудою.

Kostel-Uspinnia-Bohorodytsi-7 Kostel-Uspinnia-Bohorodytsi-8 Kostel-Uspinnia-Bohorodytsi-1 Kostel-Uspinnia-Bohorodytsi-2 Kostel-Uspinnia-Bohorodytsi-3 Kostel-Uspinnia-Bohorodytsi-4 Kostel-Uspinnia-Bohorodytsi-5 Kostel-Uspinnia-Bohorodytsi-6

 

Поділитись дописом:


Також радимо переглянути:


Відгуки:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *