Особливості голосування 25 жовтня на місцевих виборах

У неділю 25 жовтня у Кам’янці-Бузькій, як і по всій Україні, відбудуться вибори до місцевих рад. На цих виборах ми будемо робити голосувати згідно нових правил, оскільки, Верховна Рада прийняла в цьому році новий Закон «Про місцеві вибори». Які ж труднощі, пов’язані з нововведеннями, чекають нас на виборчих дільницях?

Відповідно до цього Закону, депутати в різні органи влади обиратимуться по чотирьох різних системам:

  • Депутати обласних, міських і районних рад за пропорційною системою з відкритими списками;
  • Депутати сільських і селищних рад за мажоритарною системою в одномандатних виборчих округах;
  • Мери міст з населенням більше 90 000 голосуванням у два тури;
  • Мери невеликих міст – в один тур.

З вибором мера міста система проста – менеджером міста стане кандидат, який набрав максимальну кількість голосів.

А ось з майбутнім вибором депутатів до міської ради познайомимося детальніше.

У Законі «Про місцеві вибори» сказано, що вибори в міські, районні та обласні ради відбуваються за пропорційною системою з відкритими списками, а якщо точніше – за пропорційною системою з преференціями. Закон дає можливість відкликання депутата місцевої ради (вибірково, тобто з преференціями) на з’їзді політичної партії на вимогу громади.

Основне нововведення такої системи полягає в тому, що висувати кандидатів у депутати можуть тільки партії. Максимальна кількість кандидатів від однієї партії не перевищує кількість виборчих округів, тобто один кандидат від округу. Партія може бути представлена і меншим числом кандидатів, якщо на якомусь округу немає претендента.

Окрім кандидатів від конкретних округів, партії висувають закріпленого кандидата, так званого першого номера в списку партії. Такий кандидат не балотується ні по одному з округів, а проходить в міську раду автоматично, за умови, що його партія долає 5% бар’єр від загального числа проголосувавших.

Як не заплутатися з новим виборчим бюлетенем? Що потрібно знати перед голосуванням? 28 секунд цього соціального ролику допоможуть вам зробити свідомий вибір.

Особливістю цьогорічного голосування буде те, що виборець на виборах до міської ради голосує одночасно (однією відміткою) і за партію, і за першого кандидата в списку, і за кандидата від відповідного округу. У бюлетені для цього передбачено тільки одне вікно.

До міської ради проходять партії, які отримали більше 5% голосів від числа усіх, хто проголосував в місті. Якщо кандидат у депутати переміг по своєму округу, але його партія в цілому по місту має менше 5% голосів, кандидат до міської ради не проходить.

А для партій, що проходять, набраний ними відсоток голосів стає визначальним для підрахунку кількості депутатських місць у обраній раді. Ці місця займуть ті кандидати, за яких проголосувало більше число виборців.

І ось з цього моменту кандидати від однієї політичної сили стають конкурентами між собою за право бути представленим в органах місцевого самоврядування.

Таким чином, в основу всіх підсумкових підрахунків проведених виборчими комісіями беруться відносні, а не абсолютні показники. Але і серед них, першим визначальним показником є відсоток голосів виборців за конкретну партію. І лідерство кандидата в депутати на своєму окрузі ще не є його перемогою на виборах, у разі, якщо його партія не набрала мінімум 5% голосів усіх, хто проголосував, то депутат до міської ради не проходить.

Формування остаточних списків депутатів по їхнім процентним «досягненням» не зможуть бути досить справедливими, тому будуть залежати від кількості усіх, хто проголосував на окрузі і від кількості тих, хто проголосував за конкретного депутата.

Суха теорія чисел, в цьому випадку, не кращий варіант. І новий Закон після виборів потребуєь цілого ряду конкретних змін. Тим більше, що в Законі не враховані права переселенців на участь у виборах.

Анімаційний ролик «Особливості нової виборчої системи» створений Центральною виборчою комісією спільно з Міжнародною Фундацією Виборчих Систем (IFES)

Поділитись дописом:


Також радимо переглянути:


Кандидати у депутати обласної ради по 50 та 51 ТВО
У селі Жовтанці, 400 учнів не ходять у школу через холод
Відкриття меморіальної дошки новітньому Героєві України (Відео)
Прес-конференція голови РДА щодо школи у с.Жовтанці
Підсумкові результати виборів міського голови
Чин перепоховання захисника України Андрія Саксіна (відео)
Відбулась духовно-молитовна зустріч учасників АТО
Військкомат хоче виселити дитячу консультацію
Викрадення людини у м. Кам’янка-Бузька. 90-ті повернулись?

Відгуки:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *