У музеї Кам’янеччини відбулася зустріч молоді з ліквідаторами аварії на ЧАЕС

– Сьогоднішня  наша зустріч присвячена 31-й річниці ліквідації аварії на ЧАЕС. У ці дні ми вшановуємо пам’ять про ліквідаторів аварії, всіх, хто не шкодуючи свого життя і здоров’я захистив Україну, світ від техногенної катастрофи, – розпочала захід в історико-краєзнавчому музеї Кам’янеччини керівник апарату райдержадміністрації Любов Височанська. – Ми запросили в цей затишний зал молодь та ліквідаторів аварії на ЧАЕС.

Літературно-музичну композицію підготували викладач ВПУ №71 м. Кам’янка-Бузька Марія Дрогомирецька та учні Соломія Сав’як, Наталія Васина, Галина Ковальська, Марта Віхоть, Діана Постол спільно з сучасним естрадним дуетом Дариною Грицишин і Катериною Басюк.

Ліквідатори аварії на ЧАЕС поділилися спогадами. У дев’ятнадцять з половиною років Петро Йосипович Гуськевич служив в окремому батальйоні хімічно-радіаційної розвідки, звідси потрапив у Чорнобиль. Півроку проводив там радіаційні заміри. Виїжджали із зони кожну третю добу. Олександр Володимирович Кравченко поїхав охоронити місто Прип’ять із нашої районної міліції, працював там три місяці ще з двома колегами по роботі. 86-річний мешканець нашого міста Михайло Григорович Прожко брав участь у ядерних випробуваннях у 1954 році, але Чорнобиль для нього був важчим. Бог подарував йому поважний вік, але ветерана дуже болить соціальна незахищеність чорнобилян. Дарія Михайлівна Шуляк  – працівник колишнього Кам’янка-Бузького комбінату громадського харчування,  та ще 14 осіб з Кам’янечччини харчували ліквідаторів цілий місяць. “Ми робили заготовку з п’ятої години ранку. Лягали о 12 ночі, а то й деколи не спали, але молоді були, витримали”, – поділилася спогадами жінка. І звернулася до молоді зі словами: “Бажаю доброго здоров’я, миру, спокою, дружби, щоб ви поважали старших людей, були як ми – сміливі і працьовиті, щоб були лагідні”.

Найбільше ліквідаторів проживає у Добротворі. На зустріч приїхали Валентина Максимівна Макар, Віра Олексіївна Мелешко та Марія-Надія Михайлівна Самсін. Їй і доручили подруги поділитися спогадами. “У той час ми підпорядковувалися робітничому постачанню Києва. У Чорнобиль першою чергою відправили 7 працівників на 10 днів. Нам сказали: “Беріть спортивні костюми і їдемо обслуговувати піонерський табір”. І поселили в піонерський табір “Казковий”, розташований за 8 кілометрів від реактора. Через десять днів приїхала зміна 10 осіб вже на 15 днів. Так з відділу робітничого постачання у  86-87 роках нас було там 35 осіб, з них 4 було по два рази”. Жінка пригадала, як всю дорогу до чорнобильської зони в автобусі співали, а приїхали туди – жахнулися. “Неможливо було дивитися: стоять намети, молоденькі хлопці ходять між тими житами та пшеницями, всі ферми закриті, хати закриті, колодязі обтягнуті плівкою. Все пусто.  Садовина так зародила, що дерева вгиналися. А лобода була на 2 метри вище хат. Це був липень-серпень 1987 року. Ми працювали з другої години ночі до дванадцятої години ночі. На сніданок 25 працівників забезпечували харчуванням 2600 людей, на обід – 3000, на вечерю також майже 2,5 тисячі. Іноді і випічку робили. Ми не знали дат календаря, просто на дверях рисками відзначали дні. Щоб не заснути, то в горнятко висипали по три пакети кави. А до вітамінного столу різали в день півтора мішка цибулі. Спочатку текли сльози, потім – ні. Потім і капусту вже не різали, а робили крижалки, запарювали їх лише на добу, так вони розходилась. Всі дуже любили західно-українську кухню. Ми готували й багато вареного буряка. Іноді привозили харчувати людей і вночі. Здавалось, не витримаємо. Нам давали солдатську білизну, переодягали ранком і ввечері разом з тими ліквідаторами, які працювали на реакторі по п’ять хвилин. Кухню прибирали по 7 разів на день, радіацію весь час змивали, ми стояли у воді. Іноді ляжеш, піднімеш ноги, щоб вони трохи відпочили… Додому ми й приїхали з хворими ногами. А через рік нас повезли в Київ на обстеження в радіаційний центр. То в нас така велика була радіація, що сказали: “Скільки ж ви її мали, що за рік не витратили”. Привезли з Чорнобиля табелі по 18 робочих годин, а до пенсії зарахували нам лише 14. Бо людина не може витримати 18 годин праці, а ми витримували значно більше. А нашій молоді не дай Боже пережити те, що ми пережили. Бажаємо їй доброго здоров’я, мужності, витривалості і любові до України”.

Добротвірці привезли з Чорнобиля подяки, написані ліквідаторами на великій скатертині. Добре було б зараз віднайти і передати  її у музей.

Від райдержадміністрації слово мав заступник голови Михайло Мазяр, він подарував книги молоді, яка провела захід, директору музею Оксані Грицишин подарував фотоальбом про Чорнобиль, надав чорнобилянам юридичні консультації. Працівники сектору молоді та спорту райдержадміністрації Тарас Койда і Тетяна Мальчин організували молодь та згідно програми здійснили фінансову підтримку двох заходів до річниці Чорнобиля. Від управління соцзахисту населення виступила начальник відділу Світлана Рудик, у заході взяли участь працівники управління Пенсійного фонду Любов Лемешко і Тетяна Кицей. Лікар Юлія Давидович розповіли про забезпечення медикаментами цієї пільгової категорії населення, проведення диспансеризації. “Раз на рік приїжджають в район лікарі Львівського обласного спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення для проведення медоглядів”, – сказала вона. А лікар Олена Каретнікова наголосила: “Від батьків-чорнобильців, які мають малих дітей, хотілось би більше активності. Їхні діти повинні 2 рази в рік проходити медогляд”.

Огляд тематичної книжкової виставки зробила працівник ЦРБ Ольга Лущанець. А представники молодіжного парламенту міста Кам’янка-Бузька Назар Кравець, Роман Литвин, Олександр Назаркевич, Христина Проць, Назар Ніколенко, Зоряна, гуртківці та керівники гуртків ЦТДЮ, який очолює Зоряна Сікорська, усі присутні подякували ліквідаторам аварії на ЧАЕС за розповіді, що те, що ми можемо ось так сидіти у цій залі, що живемо на землі, що є Україна.

Усіх загиблих і померлих вшанували хвилиною мовчання.
Оригінал новини: У музеї Кам’янеччини відбулася зустріч молоді з ліквідаторами аварії на ЧАЕС

Поділитись дописом:


Також радимо переглянути:


В селі Руда освячено пам'ятник новітнім героям
Тарас Келеберда – новообраний голова районної ради
Делегація Кам'янеччини вшанувала пам'ять про ліквідаторів Чорнобильської АЕС
Кам’янка-Бузький Пенсійний фонд інформує...
Круглий стіл для практичних психологів та соціальних працівників ЗОШ та НВК району
Голова РДА провів особистий прийом громадян
Нарада з розпорядниками бюджетних коштів
Вшанували пам’ять жертв політичних репресій
Проведено тренування (навчання) з цивільного захисту

Відгуки:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *